Editie 2018

Een online videoplatform met trainingsvideo’s voor boeren, mobiele gezondheidscampagnes via games en een app voor mobile money. Dat zijn de drie laureaten van de Prijs ‘Digitalisering voor Ontwikkeling (D4D)’. Vicepremier en minister van Ontwikkelingssamenwerking Alexander De Croo, reikte de prijs D4D – digital for development – uit tijdens de ceremoniële prijsuitreiking op donderdag 4 oktober 2018, een tweejaarlijks initiatief van het Koninklijk Museum voor Midden-Afrika met de steun van de Belgische Directie-Generaal Ontwikkelingssamenwerking en Humanitaire Hulp (DGD). 

Het online videoplatform Access Agriculture was voor de jury het beste bewezen succesverhaal in de categorie iStandOut. Via trainingsvideo’s in lokale talen leren boeren uit het Zuiden van elkaar over duurzame landbouwtechnologieën.

De app WisePocket, een spin-off van de VUB en de Universidad de Oriente in Santiago de Cuba, kreeg de prijs voor het meest beloftevolle innovatieve idee, in de categorie iStartup. Via interactie en gamification wil deze mobiele app volksgezondheidscampagnes doeltreffender maken, en hun efficiëntie tegelijkertijd meetbaar maken.

De publieksfavoriet in de categorie iChoose was EIGHT, een initiatief dat via onvoorwaardelijke geldtransfers in de vorm van mobiel geld de inwoners van een dorp in Oeganda in staat stelt om zelf actor te zijn van hun verandering.

Lijst van de laureaten:

Voor de categorie ‘iStandOut’:

  • Access Agriculture – Overcoming the language barrier

Access Agriculture (Jonas Wanvoeke, Benin – Paul Van Mele, België)

Voor de categorie 'iStartUp’:

  • WisePocket

Universidad de Oriente, Santiago de Cuba (Dionis López Ramos, Cuba)

Vrije Universiteit Brussel (VUB) (Hichem Sahli, België)

Voor de categorie 'iChoose':

  • EIGHT

Maarten Goethals, Steven Janssens – België

Edward Magezi – Oeganda


Voor de categorie ‘iStandOut’, 3 andere projecten werden door de jury genomineerd:

  • CERHIS – Connected Electronic Records – Hospital Information System

AEDES (Loïc Vaes, België)

MaisOrdi (Benjamin Ndoole, DRC)

  • Geomonitoring of Savings Groups in Maasai Rural Areas

Trias East-Africa (Saitoti Kitasho, Tanzanie)

Trias East-Africa (Bart Casier en Natalie Vanden Eynde, België)

  • Using Machine Learning to Analyse Radio Content in Uganda

United Nations Pulse Lab Kampala (Paula Hildago-Sanchis, Oeganda)

Eddie Sefuluya Mukooyo (Uganda AIDS Commission Board)

Voor de categorie ‘iStandOut’, 2 andere projecten werden door de jury genomineerd:

  • Smart Glasses

Iristick (Steven Serneels, België)

African Drive (Abdel Azizou Karré, Benin)

  • WikiTropica

Institut de Médecine Tropicale (Jan Kennis, België)

InSTEDD iLab Southeast Asia (Channé Suy Lan, Cambodia)

Voor de categorie ‘iChoose’, 2 andere projecten werden door de jury genomineerd:

  • Developing IoT sensors for Benin

Institut de Recherches Halieutiques et Océanologiques du Bénin (Zacharie Sohou, Benin)

Koninklijk Belgisch Instituut voor Natuurwetenschappen (Katrijn Baetens, België)

  • The Geo-Observer Network

Mountains of the Moon University (Clovis Kabaseke, Oeganda)

Vrije Universiteit Brussel (Matthieu Kervyn, België)

KU Leuven (Liesbet Jacobs, België)